קורסי צילום במבט נשי

קורס צילום שמיועד לנשים ונותן ביטוי להתבוננות הייחודית של נשים על עצמנו ועל סביבתנו.

בכל קורס (יסודות ומתקדם) – 14 מפגשים חווייתיים, תאורטיים ומעשיים, ובסיום הקורס פרויקט אישי.

הקורס הבא יפתח בדצמבר 2018

תכנית קורס היסודות:

ב- 14 המפגשים בקורס נלמד על עצמנו ועל עולמנו דרך הצילום:  יסודות ושפת הצילום כדרך להתבוננות ולהבעה; אור וצל; קומפוזיציה; פרספקטיבה; נכיר את המצלמה על יכולותיה ומגבלותיה ואיך להתגבר על המגבלות; נלמד להפעיל את הפונקציות במצלמה כדי להעביר רעיון בצורה הטובה ביותר. נשלב בין למידה תיאורטית, התנסות מעשית וניתוח עבודות של עצמנו ושל צלמות מובילות, נסתכל על הצילום בצורה הוליסטית, כשהטכניקה משרתת אותנו אך היא לא העיקר.

מפגש 1: אור וצל – שיעור בסיסי בו נשלב בין תיאוריה לפרקטיקה בצילום. תינתן משימת צילום לבית.

מפגש 2: שיעור מעשי, לצילום ותרגול הלמידה מהמפגש הראשון.

מפגש 3: ניתוח עבודות.

מפגש 4: קומפוזיציה וזוויות צילום. חוקי הקומפוזיציה הקלאסיים, אלטרנטיבות שונות ואיזה משמעות הקומפוזיציה נותנת לתמונה. נתבונן על המקום שאנחנו תופסות בתמונה הכללית בחיינו. לאחר שיעור זה תינתן משימת צילום לבית.

מפגש 5: שיעור צילום מעשי ביפו. בשיעור זה נתמקד בפרספקטיבה, תנועה וקומפוזיציה.

מפגש 6: ניתוח עבודות

מפגש 7: הכרת המצלמה: כל אומן צריך להכיר את כלי העבודה שלו. כמו שנגר צריך ללמוד להשתמש בפטיש ומסור, אנחנו צריכים להכיר את המצלמה כדי לשלוט באלמנטים השונים, להכיר את היכולות כמו גם את המגבלות ואיך להתגבר עליהן. רצוי להביא לשיעור זה את ספר ההדרכה של המצלמה.

מפגש 8: מפגש מעשי, פרטים בהמשך.

מפגש 9: ניתוח עבודות. הכנה לפרויקט סיום אישי. נצפה במספר עבודות של צלמות ידועות, הגישה שנקטו באמנות שלהן לגוף, לסימני הגיל, לאירועים בחיים, לשלמות וחוסר שלמות. במקביל נתבונן על ביטויי הגיל והעונות בטבע.

מפגש 10: שיעור מעשי בבריכת הקשתות ובשוק רמלה: תנועה בצילום – איך להקפיא תנועה, איך "למרוח" תנועה. מתי אנחנו נעות לאט ומתי נעות מהר. איך הקצב הפנימי/החיצוני משפיע על הצילום.

מפגש 11: ניתוח עבודות מרמלה + הכנה לשיעור צילום לילה.

מפגש 12: שיעור מעשי – צילום לילה.

מפגש 13: ניתוח עבודות מצילום לילה + קטע מסרט.

מפגש 14: הצגת פרויקט אישי (לשיעור זה תכננו עד 3 שעות).

—–

  • ייתכנו שינויים קלים בתכנית במהלך הקורס.
  • מדי פעם תקבלו משימה לצילום בבית.
  • לכל השיעורים יש להביא מצלמה וכלי כתיבה.

משך כל שיעור – שעתיים (אלא אם נאמר אחרת). שיעור מעשי כ- 3 שעות.

 
תכנית הקורס המתקדם:

קורס בן 14 מפגשים, מיועד לבוגרות יסודות הצילום ולבעלות ידע בצילום. מטרת הקורס היא פיתוח השפה והזהות הצילומית ושכלול יכולת הביטוי בצילום. נחדד את בחירת נקודת המבט האישית דרך צילום נוף אנושי, צילום רחוב, טבע וסטודיו. נדבר על הבחירות החזותיות והרעיוניות ונעמיק באמצעים הטכניים שמחזקים אותן. נעבוד על סדרת תמונות ועל פרויקטים אישיים שיאפשרו לכן חופש יצירתי ותרגול טכניקות שונות.
נעמיק את השליטה בשיטות מדידת האור והתאמתן לסיטואציה, טכניקת HDR, הפוקוס ועומק השדה. נלמד על שימוש נכון בצבע, צורה וקומפוזיציה להעברת התוכן, במקורות אור שונים כמייצרי אוירה, לרבות פלאשים, תאורה חמה וקרה ותאורת סטודיו, ונכיר אופציות עריכה שונות לעיבוד תמונה.
הקורס מתקיים בקבוצה קטנה המאפשרת יחס אישי והנחיה צמודה לכל משתתפת.

מפגש 1: השפה הצילומית ובחירת נקודת המבט האישית: כשאנו בוחרות מה לצלם, מתי בדיוק, מאיזו זווית, מאיזה מרחק, איך לחתוך את הפריים, מה תהיה הקומפוזיציה, מדידת האור וכו׳, אנחנו מפעילות בשבריר שניה שיקול דעת שמחבר בין העין, הרגש והראש. איך משפיעות כל ההחלטות האלו על התמונה הסופית? במפגש נבין את הקשר בין צורה ותוכן, נראה עבודות של כמה אמנים ונלמד על נקודות המבט שלהם.

מפגש 2: המסגרת ככלי ליצירת סיפור, מבנה ומורכבות בפריים. יחסי גומלין בין האובייקטים בתמונה, גודל ומיקום, חיתוכים וקומפוזיציה. הצורה והדגם בתמונה ותרומתם
לאסתטיקה, ליצירת עניין ולהובלת עין המתבונן בצילום.

מפגש 3: שיעור מעשי – מוזיאון תל אביב.  

מפגש 4: הצבע ומשמעותו בצילום – גלגל הצבעים, צבעים משלימים ומנוגדים, חמים וקרים, גוון, בהירות ורוויית צבע. הקשר בין צבע לאור וטקסטורה, ותמונה מונוכרומטית. היכרות עם אמנים שהשתמשו בצבע בצורה משמעותית בעבודתם והכנה לצילום גרפיטי.

מפגש 5: שיעור מעשי – צילום גרפיטי בשכונת פלורנטין.

מפגש 6: ניתוח עבודות

מפגש 7: סדרה צילומית ופורטרטים: מהי סדרה צילומית? ההכנה ליצירת סדרה, חקירת הנושא לצילום, פירוק הרעיון הכללי לפריימים ויזואליים וחיבורם לסיפור אחיד ומתמשך. כל השיקולים בצילום פורטרטים (זוויות, אור, צבע, עומק שדה) שהופכים תמונה ״רגילה״ לאליפות.

מפגש 8: מפגש מעשי – צילום סטודיו: תאורה, רקע, מידת הקרבה לאובייקט המצולם, זוויות הצילום, אביזרים נלווים, בימוי וארגון האובייקט, יחסי צלם-מצולם. יינתנו טיפים לבניית סטודיו בייתי בעלויות אפסיות.

מפגש 9: מפגש מעשי – כנסיית הקבר והעיר העתיקה בירושלים.

מפגש 10: ניתוח עבודות משני המפגשים האחרונים ומבוא לעיבוד תמונה.

מפגש 11: מפגש מעשי – צילום בחוף הים לקראת שקיעה.

מפגש 12: מפגש מעשי בשוק וצילומי רחוב.

מפגש 13: ניתוח עבודות ועיבוד תמונה.

מפגש 14: הצגת פרויקט אישי (לשיעור זה תכננו עד 3 שעות).

—–

  • ייתכנו שינויים קלים בתכנית במהלך הקורס.
  • מדי פעם תקבלו משימה לצילום בבית.
  • לכל השיעורים יש להביא מצלמה וכלי כתיבה.

משך כל שיעור – שעתיים (אלא אם נאמר אחרת). שיעור מעשי כ- 3 שעות.